سه شنبه، ۸ مهر ۱۳۹۹ | Tuesday, 29. September 2020

علت قهرمان سازی از قاسم سلیمانی

منتشرشده در صدا و تصویر سیاسی چهارشنبه, 14 آبان 1393 ساعت 00:00

خبرگزاری فارس در ایران از آنچه «حضور قدرتمند» قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در عراق خوانده، خبر داده‌ و نوشته که این فرمانده ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی «حتی در خط مقدم جلیقه ضدگلوله نمی‌پوشد». این اولین بار نیست که درباره حضور قاسم سلیمانی در بیرون از مرزهای ایران سخن گفته می‌شود، اما این اخبار چه میزان واقعی و چه قدر «قهرمان‌سازی» است؟

سخن از «شجاعت و بی‌باکی» سردار قاسم سلیمانی در حالی است که جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند در سوریه، لبنان، یمن، عراق و حتی افغانستان از طریق سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران نفوذ داشته باشد.

در حالی که قاسم سلیمانی، فرمانده این نیرو، تا مدت‌ها از حضور و اظهارنظر علنی خودداری می‌کرد و به «مرد در سایه» مشهور بود، اما به نظر می‌رسد با ادامه یافتن بحران در سوریه و عراق، ممنوعیت این حضور برای وی برداشته شده و رسانه‌های ایران خود به انتشار سخنان و عکس‌های قاسم سلیمانی می‌پردازند.

رضا علیجانی، فعال و تحلیلگر سیاسی در پاریس، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه به پیشینه سیاسی و نظامی قاسم سلیمانی و جایگاه او در سپاه پاسداران می‌پردازد.

علیجانی همچنین درباره دلایل قهرمان‌سازی از قاسم سلیمانی توسط رسانه‌های حکومتی در ایران توضیحاتی ارائه می‌دهد و بهره‌برداری‌های داخلی و خارجی از این امر را بررسی می‌کند.

وی می گوید که جمهوری اسلامی ایران با قاسم سلیمانی می‌خواهد این پیام را به کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی برساند که این کشور نفوذ منطقه‌ای دارد و اگر در مذاکرات هسته ای با ایران همکاری شود، ایران نیز در مسائل دیگر منطقه همکاری خواهد کرد.