پنجشنبه، ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ | Thursday, 2. April 2020

مهندسی انتخابات قابل به هم زدن است

منتشرشده در صدا و تصویر سیاسی سه شنبه, 17 ارديبهشت 1392 ساعت 02:10

ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری ایران از ساعت ٨ صبح امروز سه شنبه، با حضور خبرنگاران و با دستور مصطفی محمد نجار- وزیر کشور، آغاز شد و از آن زمان روند برگزاری این انتخابات شکل جدی‌تری به خود گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی محمدنجار که به وسیله سامانه جامع الکترونیکی و با استفاده از امضای دیجیتال و کارت هوشمند دستور شروع فرآیند انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را صادر کرده بود، به داوطلبان گفت که نامزدهای ریاست جمهوری یا نمایندگان تام الاختیار آنان به مدت ٥ روز فرصت دارند با مراجعه به ستاد انتخابات وزارت کشور ثبت نام کنند لذا از این کاندیداها می خواهیم ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنند.

وی ادامه داد: «با دستور شروع انتخابات هیأت‌های اجرایی ظرف مدت سه روز تشکیل و ثبت نام نیز تا ٢١ اردیبهشت ماه به مدت ٥ روز ادامه خواهد داشت.»
وزیر کشور افزود: «کار بررسی صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان به مدت ٥ روز از تاریخ ٢٢ اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد و این مدت با صلاح‌دید شورای نگهبان قابل تمدید است.»
به گفته وی با پایان گرفتن بررسی صلاحیت داوطلبان اسامی این نامزدها از سوی وزارت کشور اعلام و تبلیغات آنان نیز به صورت رسمی از سوم خردادماه آغاز و تا ٢٤ ساعت قبل از روز انتخابات ادامه خواهد داشت.

وزیر کشورهمچنین با بیان اینکه کاندیداها تا رسیدن زمان قانونی تبلیغات از انجام هرگونه اقداماتی که شائبه تبلیغات زودرس دارد، خودداری کنند گفت: «همه کاندیداها را دعوت به تمکین در برابر قانون می کنم.»

مصطفی محمد نجار، از طریق ویدئو کنفرانس نیز امروز با برخی از استان‌ها از جمله گیلان، کردستان و مازندران ارتباط برقرار کرد و در جریان چگونگی انجام فرآیند انتخابات در استان‌های مختلف قرار گرفت.

صولت مرتضوی- دبیر ستاد انتخابات کشور، با بیان اینکه همزمان می توانیم از ٥٠ کاندیدا ثبت نام کنیم گفته است که تشکیل هیأت‌های اجرایی به منظور تعیین محل شعب اخذ رأی، انتخاب اعضای شعب و آموزش عوامل اجرایی به عهده فرمانداران و بخشداران است.

همچنین ستاد انتخابات کشور با انتشار اطلاعیه شماره ۹ خود، شرایط ثبت نام شوندگان را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه آمده است که طبق اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی و ماده ۳۵ قانون انتخابات، داوطلبان واجد شرایط باید از رجال مذهبی و سیاسی، ایرانی الاصل، دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و پیرو مذهب رسمی کشور (شیعه دوازده امامی) باشند.

گفتنی است ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری تا روز شنبه ٢١ اردیبهشت ماه ، به مدت ٥ روزدر محل وزارت کشور انجام خواهد شد و بر اساس اصل ١١٥ قانون اساسی و ماده ٣٥ قانون انتخابات ریاست جمهوری، رجال مذهبی و سیاسی واجد شرایط می‌توانند در این پنج روز از ساعت ٨ صبح تا ١٨ بعد ازظهر با حضور در ستاد انتخابات کشور برای ثبت‌نام اقدام کنند.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، با آغاز مراحل ثبت نام در وزارت کشور، صادق واعظ زاده- از معاونان پیشین محمود احمدی نژاد، نخستین کاندیدای رسمی و سرشناس انتخابات بود که در محل وزارت کشور حاضر شد و ثبت نام کرده است.

وی با بیان اینکه وابستگی گروهی و باندی ندارد و علت حضور خود را، پیشنهاد و اصرار گروهی از دانشمندان برجسته کشور و اقشار مردم اعلام کرده است.

از دیگر نامزدهای سرشناسی که صبح امروز با حضور در وازارت کشور برای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند، کامران باقری لنکرانی- وزیر سابق بهداشت، محمد سعیدی کیا- وزیر پیشین مسکن و شهرسازی، حسن روحانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران و مصطفی کواکبیان را می توان نام برد.

حسن روحانی، پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت که در کار خیر عجله کردن مستحب است و مصطفی کواکبیان هم اعلام کرد که رنگ انتخاباتی‌اش پس از تائید صلاحیت، سبز خواهد بود

حسن روحانی، همچنین پیش از ظهر امروز در جمع دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی گفت: «رای ورود به انتخابات با خیلی ها مشورت کردم یکی از آنها آقای هاشمی بوده البته آقای خاتمی هم به نحوی من را تشویق کرده است.» .

مصطفی کواکبیان هم پس از ثبت نام در نشست خبری خود با بیان اینکه تا به حال هیچ ائتلافی بین اصلاح طلبان صورت نگرفته در ادامه وعده داد که طی چهار سال، بیکاری را به پایین تر از ده درصد خواهد رساند.

آیت‌الله خامنه‌ای- رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز گذشته در دیدار با دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات تأکید کرد که رئیس جمهوری آینده باید کاری، مردمی، ارزشی، مقاوم در برابر دشمنان، باتدبیر و پایبند به قانون باشد.