شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸ | Saturday, 22. February 2020

واکنش مثبت مذاکره کنندگان اتمی با برخوردهای ایران

منتشرشده در صدا و تصویر سیاسی دوشنبه, 22 مهر 1392 ساعت 23:07

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، "مایکل مان"، سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز ساعاتی پس از آغاز مذاکرات ایران با گروه 5+1 اعلام کرد که تهران، طرح جدیدی را نسبت به قبل ارائه کرده است.

این پیشنهاد امروز و در آغاز مذاکرات از سوی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ارائه شده بود. وی یکشنبه شب در صفحه فیس بوک خود نیز اعلام کرده بود که ایران در جلسه افتتاحیه مذاکره با گروه 5+1، چارچوب پیشنهادی خود را برای حل بحران هسته‌ای ارائه می‌دهد.

سخنگوی کاترین اشتون همچنین با اظهار امیدواری نسبت به نتیجه این مذاکرات، فضای مذاکرات را "مفید" توصیف کرد.
مایکل مان گفت که تیمی از کارشناسان مشغول بررسی طرح پیشنهادی ایران هستند.

"عباس عراقچی"، معاون وزیر امور خارجه ایران هم اعلام کرد که واکنش مذاکره کنندگان به پیشنهاد ایران، "مثبت" بوده است. هرچند وی جزئیات این پیشنهاد را اعلام نکرد و گفت که این طرح محرمانه می‌ماند تا مذاکرات به نتیجه برسد.

درعین حال "بنیامین نتانیاهو"، نخست وزیر اسرائیل امروز و همزمان با آغاز مذاکرات ژنو گفت که کم کردن فشار تحریم‌ها علیه ایران از سوی قدرت‌های جهانی، اشتباهی تاریخی خواهد بود.

وی در این مورد توضیح داد: "ایران به دلیل تحریم‌ها، تحت فشار اقتصادی شدید است و به همین دلیل در پی برداشتن این تحریم‌هاست."

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: "در چنین شرایطی که این تحریم‌ها به هدف خود نزدیک شده‌اند، کم کردن آنها اشتباهی تاریخی خواهد بود."

دور دوم مذاکرات امروز گروه 5+1 با ایران، بعد از ظهر امروز درحالی آغاز شد که وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون در آن حضور نخواهند داشت.

عزم سیاسی برای حل بحران هسته‌ای وجود دارد

رضا علیجانی، فعال سیاسی و تحلیلگر ساکن پاریس در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسهتاکید می‌کند که عزم سیاسی برای حل این پرونده از سوی هر دو طرف مذاکره کننده وجود دارد.

وی در مورد پیشنهاد امروز ایران نیز چنین توضیح می‌دهد: "بعید است پیشنهاد ایران شامل تعلیق غنی‌سازی باشد و البته این موضوع از طرف هیچ‌کدام از طرفین هم مورد توقع نیست."

این تحلیلگر همچنین پیش‌بینی می‌کند که دولت فعلی ایران، همچنان که در آمریکا فرصت‌سوزی نکرد، اکنون نیز فرصت به نتیجه رسیدن در این مذاکرات را  از دست نخواهد داد.