شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸ | Saturday, 22. February 2020

احمدی‌نژاد؛ «انقلابی» یا «آینه دق» رهبر؟

منتشرشده در صدا و تصویر سیاسی شنبه, 26 فروردين 1396 ساعت 06:44

فرین عاصمی- رادیو فردا- دیدگاه ها- با شرکت فرهاد جعفری و رضا علیجانی- 26 فروردین 1396

محمود احمدی‌نژاد درحالی برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده که مهرماه سال گذشته رهبر جمهوری اسلامی به او توصیه کرده بود که برای صلاح خودش و کشور در انتخابات کاندید نشود.

آقای احمدی‌نژاد همان موقع در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته بود که به توصیه او در انتخابات نامزد نخواهد شد.

حدود یکماه پیش اما او در شورای بازخوانی خط امام گفت که اینکه رهبر ایران گفته او کاندیدا نشود، به این معنا نیست که بی‌تفاوت باشد. در این مدت هم رییس‌جمهوری سابق ایران با انتشار بیانیه‌ها و ویدیوهایی حضوری فعال در عرصه سیاسی ایران داشت. از حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن، بازدید از تخت‌جمشید و حضور در بازار تهران تا انتشار ویدیوی درخت‌کاری از فعالیت‌های محمود احمدی‌نژاد در چند ماه اخیر است.

او روز ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که سفارش آیت‌الله خامنه‌ای به این معنا نبوده که او در انتخابات بعنوان کاندیدا شرکت نکند.

این نخستین‌بار نیست که محمود احمدی‌نژاد از دستور رهبر جمهوری اسلامی سرپیچی می‌کند. اما هدف آقای احمدی‌نژاد از ثبت‌نام در انتخابات چیست؟ آیا او در نقش اپوزیسیون آیت‌الله خامنه‌ای ظاهر شده؟

در برنامه دیدگاه‌های این هفته به این موضوع پرداخته‌ایم. با حضور دو مهمان:
رضا علیجانی، تحلیلگر سیاسی، نزدیک به طیف ملی-مذهبی در پاریس و فرهاد جعفری، نویسنده و تحلیلگر سیاسی در مشهد.

فرهاد جعفری معتقد است محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای هردو به‌گفته او روحیه‌ای انقلابی دارند و این مسئله ممکن است باعث شود رییس‌جمهوری سابق به دلیل ثبت‌نام در انتخابات هزینه بپردازد.

رضا علیجانی هم می‌گوید محمود احمدی‌نژاد به آینه دق رهبر جمهوری اسلامی تبدیل شده و برای سرپیچی از توصیه او هزینه خواهد داد.