پنجشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | Thursday, 4. March 2021

بازپرسی از یونسی در دادگاه ویژه روحانیت؛ اهداف و پیامدها؟

منتشرشده در سخنرانی - مصاحبه - میزگرد سیاسی چهارشنبه, 27 اسفند 1393 ساعت 23:35

گفت وگوی حسین قویمی از رادیو فردا با رضا علیجانی و بررسی ابعاد تفهیم اتهام علی یونسی

حسین قویمی- دادستان ويژه روحانيت تهران روز ۲۷ اسفند ماه از احضار علی يونسی، دستيار ويژه حسن روحانی، ریيس جمهوری ايران، به دادگاه و «تفهيم اتهام» آقای يونسی و همچنين«صدور قرار تامين» برای او خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنيم، محمد موحد، دادستان دادگاه ويژه روحانیت، اتهام آقای يونسی را «اظهارات خلاف امنيت ملی» اعلام کرد.

پيش از اين خبرگزاری‌های تسنيم و فارس، خبر داده بودند که آقای يونسی پس از سخنان اخيرش درباره عراق به دادسری ويژه روحانيت احضار و روز سه‌شنبه، در اين دادسرا «بازپرسی» شده است.

در گفت‌وگو با رضا عليجانی، تحليلگر مسائل سياسی در پاريس، ابتدا از او پرسیدم که آيا اصولگرايان يا افراد ديگری در دستگاه حاکمه تهران با اين اقدام قصد تضعيف دولت حسن روحانی را دارند؟

 

رادیو فردا 27 اسفند 1393

++++++++++++++++++++++++

یونسی پس از بازجویی، تفهیم اتهام شد


 محمد موحد، دادستان ویژه روحانی تهران، با تأیید احضار علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی به دادگاه ویژه روحانیت، از تفهیم اتهام و همچنین صدور «قرار تأمین» برای وی خبر داد. به گفته دادستان ویژه روحانیت تهران، اتهام یونسی «اظهارات خلاف امنیت ملی» است.
 

دادستان ویژه روحانیت در گفت‌وگو با خبرگزاری "تسنیم" وابسته به سپاه پاسداران، گفت: «در پی اظهارات آقای یونسی که در روزنامه‌ها و رسانه‌ها نیز پخش شد، گزارش‌های مختلفی از سوی دادستانی عمومی تهران و مراجع امنیتی ارجاع شد که با توجه به وصول این گزارش‌ها، آقای یونسی به دادسرای ویژه روحانیت احضار شد، تحقیقات لازم انجام و اظهارات ایشان استماع شد.»

به گفته این مقام قضائی، برای یونسی قرار تأمین صادر شده اما هنوز پرونده وی به دادگاه ارجاع نشده است.

اظهارات امروز دادستان ویژه روحانیت درحالی است دیروز سعید زارع، معاون یونسی، خبر احضار یونسی به دادگاه را تکذیب و انتشار آن را «ادامه فشار به دولت» خوانده بود.

همچنین امروز احمد امیرآبادی، یکی از اعضای مجلس ایران، از شکایت تعدادی از نمایندگان از یونسی به کمیسیون اصل نود خبر داد.

یک هفته پیش، علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقلیت‌ها، درباره حضور نظامی ایران در عراق، گفت: «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست».

علی رغم این که یونسی بعداً مدعی شد که منظورش بد درک شده، این اظهارات واکنش‌های تند رقبای محافظه کار دولت ایران را برانگیخت.

همچنین وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای نوشت: «عراق کشوری دارای حاکمیت است که توسط خود عراقی‌ها اداره می شود و روابطی مثبت با کشورهای همسایه و از جمله ایران دارد و اجازه نمی‌دهد که در امور داخلی این کشور دخالت و یا به حاکمیت ملی آن تعرض شود.»

 

رادیو فرانسه 27اسفند 1393