يكشنبه، ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ | Sunday, 19. September 2021

گزارش مراسم «زندان و سیاست» در دفتر جبهه مشارکت

منتشرشده در سخنرانی - مصاحبه - میزگرد سیاسی سه شنبه, 08 مرداد 1387 ساعت 19:05

جبهه مشارکت روز یکشنبه برنامه ای با عنوان «سیاست و زندان» برگزار نمود که یکی از محورهای این برنامه اعتراض به بازداشت دانشجویان، خصوصا دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بود. این برنامه با حضور جمعی از فعالین دانشجویی و خانواده دانشجویان در بند برگزار شد.


علی وفقی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، در سخنان خود با اشاره به سالگرد شهادت امام موسی کاظم در این برنامه گفت: «او که می توانست از موقعیت خویش استفاده کند و در قدرت جایگاهی بیابد و پایگاه قدرت ظالمان را مستحکم تر کند و خود در آسایش باشد چنین نکرد، شرافت، انسانیت و عدالت را انتخاب کرد، به زندان رفت اما حاضر نشد به هارونیان مشروعیت ببخشد.»

هم چنین وفقی با یاد کردن از مهندس عباس امیر انتظام، سابقه دار ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب، استقامت و پایداری وی را تحسین نمود و ادامه داد: «سال گذشته شورای مرکزی تحکیم برای آزادی دانشجویان بی گناه پلی تکنیک، تحصنی آرام، مسالمت آمیز و علنی برگزار کرد که موجب بازداشت یک ماهه ما شد. در زندان از ریزترین مسائل سوال می کردند، بحث های فکری سروش، ارتباط با ملی-مذهبی ها، و این اواخر ارتباط با اصلاح طلبان ( در مورد آقای نیکونسبتی) جزو اتهاماتی است که در پرونده ثبت است. دوستان ما در زندان در بند ۲۴۰، اسناد لانه جاسوسی را در مورد عباس امیرانتظام مطالعه کردند و تصریح می کردند که ما در این اسناد نشانی از جاسوسی ندیدیم. جا دارد در این شرایط که برخوردها بسیار سنگین است بر حمایت بدون مرزبندی از تمامی زندانیان سیاسی که به خاطر فعالیت ها و عقایدشان در زندانند، تاکید کنیم. از ۳ دانشجوی بیگناه و مظلوم امیرکبیر، احمد قصابان،مجید توکلی و احسان منصوری، فعالین دانشجویی چپ، فعالین قومی، فرزاد کمانگر، از هادی قابل یاد می کنیم که شاید تنها جرمش این بود که نمی خواست مانند دیگران برخورد کند، از عمادالدین باقی که برای احقاق حقوق تمامی زندانیان رنج های بسیاری را متحمل شد، از فعالین کارگری، منصور اسانلو که رنج های جسمی و روحی بسیاری را تحمل کرده و می کند، و حال دانشجویان گروهی هستند که فعالیت های آرمان گرایانه دارند، نفعی از فعالیت ها طلب نمی کنند و هزینه زیادی در راه آرمان هایشان می پردازند، محمد هاشمی و بهاره هدایت جرمی ندارند جز انتقاد شفاف و در راستای امنیت ملی و منافع ملی و فعالیت های علنی و مسالمت آمیز.»

وفقی با اشاره به رفتار دوگانه حاکمیت گفت: «مشخص نیست چرا معاون متخلف دانشگاه زنجان باید آزاد شود اما محمد هاشمی و بهاره هدایت در زندان بمانند. ما سرافرازی ایران را در این میدانیم که حقوق بشر رعایت شود و انسانیت محترم شمرده شود و آزادی بیان و انتقاد وجود داشته باشد و هزینه تلاش در این رابطه را پرداخت کرده ایم.»

عضو شورای مرکزی تحکیم وحدت خطاب به مسئولان عنوان کرد: «حاکمیت را دعوت می کنیم که در رفتار خود تجدید نظر کند و به جای رفتار این چنینی با فرزندان صدیق ملت، به جای تکیه بر چین و روسیه و برخی کشورهای امریکای لاتین، تکیه بر ملت و دانشجویان این مملکت کنند، این ها هستند که فردا پاسدار آرامش و امنیت ملی کشور خواهند بود.» در پایان، وفقی با یاد کردن از آیت الله منتظری و قربانیان سال ۶۷، به سخنان خود پایان داد.

در ادامه برنامه مهرداد رحیمی، به عنوان نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد، به ایراد سخن پرداخت. وی با گرامی داشتن یاد احمد شاملو و اکبر محمدی، اظهار داشت : «فشار ها و مشکلات بر فعالین دانشجویی بیشتر و بیشتر شده است. بیش از ۲۲ روز از بازداشت مهدی خدایی و سلمان سیما می گذرد و هنوز هیچ خبری از وضعیت آنان در دست نیست غیر از اینکه مهدی خدایی فقط یک بار چند جمله و با وضعیت روحی بسیار نامناسب با خانواده خود صحبت کرده است. دانشجویان دانشگاه آزاد محکم و استوار در راه اهداف خویش گام بر می دارند. امروز روز تولد سلمان سیما بود. ما، به دیدار خانواده اش رفتیم. کاش یکی از دوستانی که مدعی دفاع از ارزش ها هستند ، می بودند تا اشک های مادر و خواهر سلمان را ببینند.» وی در پایان آزادی همه زندانیان سیاسی را آرزو کرد.

رضا علیجانی، از فعالین ملی مذهبی با یادآوری سیر تحولات شرایط زندان ها و بازجویی ها و شکنجه ها گفت : «سیری در این مدت طی شده البته با هزینه های گزاف، اما روندش مثبت بوده. سال های پیش در زندان، دشت نوشته های ما را پاره می کردند. در ملاقات ها دستبند می زدند، اما الان جنبش زنان و دانشجویان بی توجه به بگیر و ببند ها در حال گسترش است. مسیر زتدان ها به سمت خشونت زدایی رفته اما شکنجه سفید و روحی بیشتر شده است. البته در مورد ما و علی افشاری برخورد جسمی و تهدید جنسی وجود داشت.»

در این برنامه سيدعليرضا هندي عضو شوراي مركزي نهضت آزادي با بيان اين‌كه در نظام سابق تا قبل از جنبش‌هاي مسلحانه برخورد حاكميت، برخورد خشني نبود، ادامه داد: «به محض اين‌كه بحث براندازي مطرح شد و مبارزين مسلحانه وارد عرصه براندازي حاكميت شدند، حاكميت با بدترين وضع ممكن مبارزين را سركوب كرد.»
و سپس با بيان خاطراتي از شكنجه خويش توسط مأموران ساواك افزود: «بعد از انقلاب تا قبل از خرداد 60 زندان‌ها فضاي بهتري داشتند، ولي پس از خرداد 60 شرايط تاريكي بر زندان‌ها حاكم بود.»
هندي در ادامه جريان دوم خرداد را عامل دگرگوني و بهبود وضعيت زندانيان سياسي و زندان‌ها قلمداد كرد.
وي سپس با اشاره به اين‌كه خود قبل و بعد از دوم خرداد زنداني سياسي بوده است، افزود: «بعد از دوم خرداد كسي به ما در زندان يك تلنگر نزد.»
هندي در اين بين به انتقاد از كساني پرداخت كه ادعا مي‌كنند خاتمي و اصلاحات كاري انجام نداده‌اند و ادامه داد: «يكي از دستاوردهاي بزرگ دولت اصلاحات بهبود وضعيت برخورد حاكميت با زندانيان سياسي بود.»
سخنران بعدي در نشست زندان و سياست نعمت احمدي وكيل پايه يك دادگستري بود،‌ نعمت احمدي سخنراني خويش را با طرح اين سؤالات آغاز كرد كه زندان چيست؟ زنداني كيست؟ و حق و حقوقش چيست؟ احمدي سپس با ارائه آماري از وضعيت زندان‌ها اعلام كرد: «سالانه نزديك به هشتصد هزار زنداني وارد زندان‌هاي كشور مي‌شود كه از اين تعداد صدوپنجاه هزار زنداني ثابت وجود دارد.»
اين وكيل پايه يك دادگستري در ادامه به انتقاد از وضعيت نامطلوب بازداشتگاه‌هاي كلانتري‌ها پرداخت و ادعا كرد كه: «بازداشت در كلانتري در بدترين شرايط ممكن صورت مي‌گيرد.» نعمت احمدي در ادامه از بازداشتگاهي در كهريزك به نام سوله خبر داد كه توسط نيروي انتظامي اداره مي‌شود احمدي مدعي شد اين بازداشتگاه به قدري مخوف است كه سازمان زندان‌ها حاضر نشده سرپرستي آن را به عهده بگيرد.
وي سپس با اشاره به قانون اساسي اعلام كرد: «هنوز تعريفي براي زنداني سياسي نداريم و دادگاه به بهانه اين‌كه جرم سياسي تعريف نشده،‌ مجرم سياسي را به رسميت نمي‌شناسد.»
نعمت احمدي در اين نشست خاطر نشان ساخت: «عدم اجراي قانون اساسي در نحوه جلب، احضار، نگهداري نسبت به ا فراد سياسي و افرادي عادي، باعث شده حوادثي از قبيل زندان سنندج و همدان در زندان‌ها اتفاق بيفتد.»
در ادامه اين نشست مهين خاكي از جانبازان جنگ تحميلي و زندانيان سياسي با اشاره به اين‌كه در اسلام مجازات زندان وجود دارد، عنوان كرد:‌ «در دنيا قدرت‌هاي حاكم زندان‌ها را براي مخالفين سياسي سامان مي‌دهند.»
وي سپس به توصيه به دانشجويان پرداخت و گفت: «دانشجويان در مبارزه سياسي بايد طوري عمل كنند كه در مظان دستگيري قرار نگيرند و اين به معناي سازشكاري نيست.»
وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه: «روزي برسد كه كسي به خاطر عقيده خويش راهي زندان نشود.»

در ادامه اين نشست شيرزاد عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي به ايراد سخنراني پرداخت.
شيرزاد با اشاره به اين‌كه افزايش فشارها به نفع جنبش مدني ما نيست، اعلام كرد: «اگر كسي به زندان مي‌افتد بايد تلاش كنيم كه فشارها را از روي وي كاهش دهيم.»
وي افزود: «براي كاهش فشار بر روي زنداني سياسي بايد با مجموعه‌هاي بيرون از خودمان و درون حاكميت رايزني نماييم و از تمام ابزارها براي كاهش اين فشار استفاده نماييم.»
شيرزاد ادامه داد: «تا زماني كه فعالين جنبش‌هاي اجتماعي در ايران جدا از هم فعاليت كنند ضربه پذيري آن‌ها بيشتر مي‌شود.»
اين عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران است هم چنين كاهش فضاي خشونت را به نفع جنبش مدني ارزيابي كرد و افزود: «كاهش فضاي خشونت، كاهش فضاي سركوب را در پي دارد.»
وي همچنين خاطر نشان ساخت: «وقتي بحث از دفاع از زنداني و دفاع از حقوق وي مي‌شود با هم اختلافات را كنار بگذاريم.»
در ادامه نشست زندان و سياست محمد توسلي رييس دفتر سياسي نهضت آزادي به عنوان آخرين سخنران با اشاره به سطح بالاي هزينه فعاليت سياسي در ايران اعلام كرد: «ملتي كه مي‌خواهند به آزادي و دموكراسي برسند بايد در تمام سطوح هزينه پرداخت كنند.»
وي افزود: «حالا كه زنداني شدن يك واقعيت است بايد به سازوكارهايي انديشيد كه ابزار زندان را نزد حكام مستند بي‌اثر شود

منبع:خبرنامه امیرکبیر-نوروز