چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ | Wednesday, 21. August 2019

حکومت برای برگزاری انتخابات بر سر دوراهی مانده است

منتشرشده در سخنرانی - مصاحبه - میزگرد سیاسی چهارشنبه, 22 خرداد 1392 ساعت 07:56

رضا علیجانی- تحلیلگر و فعال سیاسی در پاریس، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید: حکومت برای برگزاری انتخابات بر سر دوراهی مانده است

 

 

 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تلاش مسئولان جمهوری اسلامی برای ترغیب مردم به شرکت در این انتخابات افزایش یافته است. روز گذشته آیت الله خامنه ای- رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که اگر عده ای با نظام جمهوری اسلامی هم مخالفت دارند، به خاطر "ایران" باید در انتخابات شرکت کنند. از سویی اکبر هاشمی رفسنجانی- رئيس مجمع تشخيص مصلحت، دیروز اعلام کرده است که حسن روحانی در نظرسنجی‌ها پيشتاز است و از مردم خواسته تا مایوس نشده و به پای صندوق‌های رأی بروند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر هاشمی رفسنجانی- رييس مجمع تشخيص مصلحت و نامزد رد صلاحیت شده انتخابات، در ديدار با جمعی از فعالان سياسی احزاب مختلف اظهار داشت: «رأی من آقای روحانی است و نظرسنجی‌ها نشان می دهد ايشان از همه جلوتر هستند، مردم مايوس نباشند و با نشاط وارد ميدان شوند و با صندوق رأی قهر نکنند».

اکبر هاشمی رفسنجانی در ادامه اين ديدار تصريح کرده است که برخی از نامزدهای حاضر در انتخابات رياست جمهوری، رأی مردم را "تزئينی" می دانند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت گفته است: «در ميان کانديداها، افرادی هستند که رأی مردم را تزئينی می دانند، اين درحالی است که اگر امروز به حرف‌های امام درست عمل می شد هيچ کشوری به خودش اجازه نمی‌داد تا ايران را کشوری عقب‌افتاده محسوب کند. حرف امام اين بود که ميزان رأی ملت است و حتی جمهوری اسلامی ايران را هم به رفراندوم گذاشت».

آیت الله علی خامنه‌ای- رهبر جمهوری اسلامی، روز گذشته «حضور حداکثری در پای صندوق‌های رأی» را «از هر چیز دیگر برای کشور مهم‌تر» دانسته و گفته است: «ممكن است كسی به دلیلی نخواهد از نظام اسلامی حمایت كند، اما از كشورش كه می خواهد حمایت كند. همه باید بیایند».

وی تأکید کرد: «حضور قدرتمندانه ملت ایران باعث می شود که دشمن مأیوس شود و فشار را کم کند و راه دیگری را دنبال کند».‬

حکومت برای برگزاری انتخابات بر سر دوراهی مانده است

رضا علیجانی- تحلیلگر و فعال سیاسی در پاریس، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید:

گفتگو با رضا علیجانی

12/06/2013

گوش کنید (05:58)

«حکومت اکنون سر یک دوراهی بزرگ قرار دارد و نمی‌داند که آیا تسلیم رأی مردم شود و انتخابات را سالم برگزار کند یا اینکه انتخابات یازدهم، مهندسی شده انجام شود

وی تأکید می‌کند: «دورخیز حکومت، تاکنون خیلی امیدوار کننده نبوده است؛ اما امیدوارم فشار مردم، حکومت را به راهی برگرداند که به نفع خودش و به نفع مردم ایران هم خواهد بود».

به گفته وی، این انتخابات تاکنون طبق نقشه و برنامه‌های هیچ‌کدام از طرفین ماجرا پیش نرفته است و به همین دلیل همه طرفین ماجرا چه کسانی که کلًا انتخابات را تحریم می‌کنند و چه کسانی که همیشه در آن شرکت می‌کنند و چه آنها که موردی برخورد می‌کنند و نیز جناح‌های مختلف حکومت، اکنون باید خود را با شرایط جدید تطبیق بدهند؛ هرچند هنوز نتیجه نهایی آن مشخص نیست و باید منتظر ماند».