دوشنبه، ۸ آذر ۱۴۰۰ | Monday, 29. November 2021

چند کلمه با آقای بازجو

منتشرشده در سخنرانی - مصاحبه - میزگرد سیاسی دوشنبه, 06 ارديبهشت 1395 ساعت 19:24

آیدا قجر- ایران وایر/ رضا علیجانی: چند کلمه با آقای بازجو/ ششم اردیبهشت 1395

 ایران وایر- احتمالاً هر یک از ما در شرایطی قرارگرفته‌ایم که کسی قدرتمندتر از ما بوده و به‌واسطه قدرتش به ما زور گفته و ما بنا به مصلحت و یا ترس ساکت مانده‌ایم؛ مثلا یک رفیق، قلدر محل، یک بازجو و حتی یک قاتل. حالا فرض کنید سال‌ها بعد می‌خواهید با همان فرد حرف بزنید، چند دقیقه به او بگویید احساس‌تان چه بوده،‌ چه فکر می‌کنید و... .

ما از برخی فعالان سیاسی و مدنی و هنرمندان که در سال‌های اخیر قربانی بازجویان شده‌اند و یا خانواده خود را از دست داده‌اند، خواسته‌ایم تصور کنند در اتاق بازجویی هستند یا این که با بازجوی خود حرف بزنند و برای او پیام بفرستند.

در سومین بخش این پرونده، «آیدا قجر» سراغ «رضا علیجانی» رفته است. علیجانی فعال سیاسی ملی مذهبی و سردبیر نشریه توقیف شده «ایران فردا» است که سال‌های اخیر را در پاریس به سر رسانده. علیجانی طی سال‌های فعالیت خود بارها سر و کارش با دادگاه، زندان و بازجو بوده و در دهه شصت نیز روزگار سختی را در زندان سپری کرده است. 

او در این گفت‌وگو در حالی‌که مخاطبش را همه بازجوهایی که داشته فرض می‌کند، با آن‌ها از مسوولیت شخصی‌شان در قبال رفتاری که با زندانی دارند، سخن می‌گوید. 
علیجانی صحبت‌های خود را چنین آغاز می‌کند: «از هیچ‌کدام‌تان حتی خشن‌ترین‌تان کینه‌ای به دل ندارم. ولی سعی می‌کنم دل و زبانم یکی باشد. نمی‌توانم به روی‌تان لبخند بزنم. نباید وجدان شما را راحت کرد. وجدان هیچ‌کسی را که خلاف می‌کند نباید راحت کرد. می‌شود یک روز بخشید اما در موضع قدرت و نه در موضع ضعف. حتی در آن‌موقع هم نباید وجدان‌تان را راحت کرد.»
 
او به بازجوها یادآوری می‌کند که بازجویی برای آن‌ها به شکل شغل، اضافه‌کار، درآمد و نفع شخصی درآمده برخلاف بازجوهای گذشته که بر اساس باور خود، متهم را تحت فشار جمسی و روحی قرار می‌دادند. 

همکاران «ایران‌وایر»در حال حاضر چند فایل ویدیویی تهیه کرده اند که به تدریج منتشر می شوند.