جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸ | Friday, 24. May 2019

اگر نفوذی های اسرائیل بودند چکار می کردند؟

منتشرشده در فیسبوک یکشنبه, 13 دی 1394 ساعت 11:26

اگر فرضا نفوذی های اسرائیل در تهران حضور می داشتند؛ الآن چکار می کردند؟

علیرغم آن که نسل ما هزینه زیادی برای «توهم توطئه» حاکمانش داده است. اما واقعا:
چرا عربستان باید «چهار سال» پس از دستگیری شیخ نمر و در حالی که مناطق شیعی کشورش هم اکنون مسئله حاد و ویژه ای ندارند، ناگهان وی را اعدام کند؟ به جز تله ای برای تحریک عده ای در ایران و تشدید تضادهای فرعی منطقه ای پس از برجام؟
و چرا در ایران عده ای بلافاصله درغفلت و نظاره گری پلیسی که موج اول حمله شان به سفارت را چند ساعت پیش خنثی کرده بود آتش افروزی می کنند و بلا فاصله خبر اعدام های عربستان را که مورد اعتراضات وسیع حقوق بشری و جهانی قرار گرفته بود تحت الشعاع قرار می دهند؟
درست است که در ایران رقابت های سیاسی درونی مرزی به نام «منافع ملی» را نمی شناسد، اما به اندازه خردلی شعور سیاسی نشان می دهد که آتش زدن سفارت عربستان مستقیما به نفع آن کشور، خلاف مصالح ملی (و نظام حاکم بر) ایران و در جهت تشدید تضادهای خطرناک منطقه ای است؟
فرضا اگر عده ای نفوذی و جاسوس اسرائیل در ایران حضور داشتند (که نمونه های زیادی شان که عموما عضو نهادهای اطلاعاتی و نظامی کشورند و هم اینک در زندانها به سر می برند)؛ اکنون چه کاری می کردند؟
موضع دولت و تصریح بر اینکه همه مقامات نظام بدنبال برخورد با این واقعه اند حداقل این را نشان میدهد که ماجرا جمع خواهد شد ولی (همان طور که در مصاحبه ام با بخش خبری امشب بی بی سی به ابعاد مختلف مسئله اشاره کردم ) آثار این واقعه می تواند با قدم های بعدی عربستان و متحدانش نگران کننده ترو پرهزینه تر شود ویکی از آن ها فراخواندن سفرای برخی از این کشورها از تهران است که می تواندعمق و شدت بیشتری به ماجرا بدهد. امید که دولتمردان تهران با ظرافت تمام به این غائله فیصله بدهند و ملت ایران بار دیگر مجبور نشود هزینه بلاهت های عده ای از یکسو و رفتارهای مشکوک عده ای دیگر از سوی دیگر را بپردازد و عربستان به عنوان یکی از مهم ترین کشور صادر کننده تفکر تکفیری و حامی فکری و سیاسی واقتصادی تروریست های منطقه نتواند موج ضد حقوق بشری علیه اقدامات سرکوبگرانه اش را با موج حمله به سفارتش در تهران خنثی کند؟ بگذریم از طنز تلخ ماجرا که حاکمان ایران که خود ناقض حقوق اقلیت های دینی هستند و ید طولایی در سرکوب مخالفان و منتقدان مسالمت جوی خود دارند حاکمان عربستان را به انتقام الهی وعده می دهند!

فیس بوک 13 دی 1394