يكشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | Sunday, 31. May 2020

غم های پاریس و بغداد و سنجار

منتشرشده در فیسبوک شنبه, 23 آبان 1394 ساعت 10:06

سنجار، بغداد و پاریس روزهای پر حادثه ای را پشت سر گذاشتند. حوادثی کاملا به هم مرتبط.
کشتار انسان های بیگناه به هر بهانه و در هر کجای زمین دهشت زا و چندش آور است. حالا صلح مسئله همه جهان شده است. همه؛ چه در خاورمیانه و چه در غرب، خشونت و وحشت را در زندگی روزمره شان به بدترین شکلی احساس می کنند.
فعلا باید احساسات ضد مذهبی، ضد سرمایه داری و ... را گنار گذاشت و از موضعی کاملا انسانی با قربانیان همدردی کرد. همانگونه که با مهاجران رمیده از خشونت های سوریه همدردی می شد...
ظاهرا جهانی سازی فقط در اقتصاد و فرهنگ نیست؛ در خشونت و تروریسم هم هست. هیچ جای زمین از این جهانی سازی در امان نیست. این فکر که می شود خود را در امان نگه داشت تصور باطلی است. جهانی شدن وحشت. حالا همه باید مسئولانه به صلح بیندیشند. اما دودش قبل از همه به چشم کودکان و پیران و زنان و مردانی می رود که از وحشت خشونت پشت به میهن دلبندشان کرده و به امید امنیت رو به غرب آورده اند. و اولین بهره اش را راست افراطی اروپا و به خصوص در فرانسه می برند که شاهد رشد صعودی آراء شان هستند.
در غم انسان باید گریست وقتی هراس را در چشمان کودکانی می بینی که نمی دانند بزرگترها چه جهان بدی برای شان ساخته اند. تروریسم زیر لوای هر پرچمی که توجیه شود مذهب یا منافع ملی و یا حتی حقوق بشر محکوم است. ولی حوادث سه گانه دیروز نشان داد محکوم کردن کافی نیست باید به خشک کردن این مرداب بزرگ و همه گیر پرداخت. اما قبل از همه باید آتش خشونت و ترور را فروخواباند . دیروز فقط مردم سنجار شادی کردند و رقصیدند. اما تروریست های خشک مغز شکست خورده شادی این مظلومان را به خون نشاندند، در دیگر نقاط این زمین تیره روز. شادی ها و غصه ها نیز دیگر جهانی سازی شده اند.

فیس بوک 23 آبان 1394