جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | Friday, 7. August 2020

ظریف به سادگی می توانست دروغ نگوید

منتشرشده در فیسبوک شنبه, 12 ارديبهشت 1394 ساعت 23:33

سلام

برخی دوستان شدیدا طرفدار همه کارهای دولت! می گویند و یا می پرسند مگر آقای ظریف می توانست جور دیگری جواب بدهد؟

بله؛ به سادگی. ایشان دیپلمات است. می توانست دروغ نگوید. می توانست حتی از کلیت نظام دفاع کند ولی ظلم آشکار را توجیه نکند. مثلا شبیه دولت خاتمی از تفکیک قوا حرف بزند و این که ما در کار قوه قضائیه دخالت نمی کنیم. البته ممکن است اشتباهاتی باشد. ما هم سعی می کنیم در حل این مشکلات کمک کنیم.

ویا حتی می توانست شکل مدافعانه تری بگیرد و بگوید این مشکلات در خیلی از کشورها وجود دارد و یا حتی به درستی به استانداردهای دوگانه غربی ها در برخورد با مسئله حقوق بشر حمله کند. ولی در هر حال دروغ نگوید.آن هم با خونسردی. یک خانم جامعه شناس که از قضا پدر و مادرش هر دو دیپلمات بوده اند می گوید شاغلان در سه شغل هستند که احساسات شان را می فروشند:دیپلمات ها؛ خدمه های هوایپماها و فروشندگان موفق مغازه ها!
بخش قابل توجهی از رای دهندگان به آقای روحانی علاوه بر حل مسئله هسته ای به خاطر حل مشکلات سیاسی داخلی به ایشان رای داده اند. وی باید حافظ رای آن ها هم باشد. فاصله رای اعلام شده آقای روحانی با عدد پنجاه در صد آراء نشان می دهد که اگر این بخش به ایشان رای نمی دادند الآن آقای روحانی رئیس جمهور نبود.

امروزه روز هم البته باز ضمن حفظ موضع انتقادی حتی گاه صریح و شدید نباید آرایش و صف بندی نیروها را حول دموکراسی خواهی/اقتدارگرایی به هم ریخت. هم چنان برای آقای ظریف آرزو می کنیم در حل مشکل هسته ای به نفع مردم ایران و جمع کردن سیاست یکسره زیان بار گذشته در این پروژه موفق باشد. همان طور که آرزو می کنیم دیگر دروغ نگوید.

دوم اردیبهشت 94